• Zippyho priatelia

• 06.12.2016 18:46
      • Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Liptovskom Mikuláši realizuje program na rozvoj emocionálnej zrelosti detí na ZŠ s MŠ, Okoličianska 404/8C pre žiakov 2. ročníka:

„ZIPPYHO PRIATELIA“

• O programe Zippyho priatelia

Rodičia, pedagógovia i psychológovia si dnes často kladú otázku, ako sa u detí vyvíjajú vlastnosti, schopnosti a zručnosti, ktoré im neskôr môžu pomôcť obstáť v živote. Ako sa dá predísť zlyhaniu vo forme agresívneho správania, či úniku do závislostí na alkohole, drogách, alebo iných látkach/veciach? Pohľad na štatistiky ukazuje, že v posledných rokoch bol v našom kultúrnom okruhu tiež zaznamenaný nárast počtu depresií a to v stále mladšom veku. Jednou z ciest „psychickej imunizácie“ detí je naučiť ich vysporiadavať sa so záťažovými situáciami a pomôcť im osvojiť si základné stratégie k samostatnému zvládaniu/prekonávaniu problémov („coping“).

Program Zippyho kamaráti (Zippy’s Friends) nadväzuje na dlhodobý záujem o problematiku duševného zdravia, najmä o problémy zvládania záťaže a stresu u detí a mládeže. Vytvorený bol britskou organizáciou Partnership for Children, v súčasnosti prebieha v takmer tridsiatich krajinách sveta a nedávno (v roku 2014) ním prešlo presne milión detí. Pod záštitou Ligy za duševné zdravie je tento projekt od roku 2013 realizovaný aj na Slovensku. Skúsenosti z realizácie programu ukazujú, že deti po jeho absolvovaní dokážu lepšie vyjadrovať a chápať svoje emócie, spracovávať rôzne záťažové sociálne situácie, vychádzať s rovesníkmi, súrodencami, rodičmi a ostatnými ľuďmi a pod.

Počas trvania projektu (jeden školský rok) sa deti venujú pomerne zložitým témam ako Pocity, Komunikácia, Vzťahy, Riešenie konfliktov, Vysporiadanie sa so zmenou a stratou, Zvládanie nových situácií. Jednotlivé hry a aktivity v programe sú koncipované tak, aby si dieťa zvyklo − za podpory učiteľa a blízkeho okolia – čeliť problémom a zároveň podporujú  schopnosť vyjadriť emócie, ale aj schopnosť spolupráce, solidarity, súcitu, obetavosti, tolerancie i empatie voči potrebám druhých i sebe samému. Deti sa učia, že je v ich rukách, aký prístup zvládnutia situácie si zvolia; osvojujú si nové spôsoby a stratégie zvládania problémov.

Čo sú to Zippyho kamaráti?

Zippyho kamaráti je program pre malé deti rôznych spôsobilostí. Nezameriava sa na deti so špecifickými problémami alebo ťažkosťami. Namiesto toho podporuje emocionálne zdravie všetkých malých detí. Program je realizovaný v školách a škôlkach, po dobu 24 týždňov, s jednou lekciou týždenne. Učitelia resp. odborní pracovníci boli špeciálne vyškolení k výučbe programu.

Program Zippyho kamaráti pozostáva zo šiestich modulov, každý modul má svoj vlastný príbeh. Budete počuť veľa o postave menom Zippy! Zippy je lúčny koník a jeho kamaráti sú skupina chlapcov a dievčat. Príbehy ich ukazujú, ako čelia problémom, ktoré sú známe malým deťom – kamarátstvo, strata kamarátov, šikana, riešenie zmeny a straty, ako aj ako začať znovu. Každý príbeh je ilustrovaný pestrofarebnými obrázkami a podporený aktivitami, ako je kreslenie, hranie rolí a rôzne iné hry. Celý program bol navrhnutý špeciálne pre päť až sedem ročné deti a skúsenosti ukázali, že deti si program veľmi užívajú.

Program deti učí:

·                   Ako identifikovať svoje pocity a hovoriť o nich

·                   Ako vyjadriť, čo chcú povedať

·                   Ako pozorne načúvať

·                   Ako požiadať o pomoc

·                   Ako vytvárať a udržiavať priateľstvá

·                   Ako sa vyrovnať s osamelosťou a odmietnutím

·                   Ako sa ospravedlniť

·                   Ako sa vyrovnať so šikanovaním

·                   Ako riešiť konflikty

·                   Ako sa vyrovnať so zmenou a stratou, vrátane úmrtia

·                   Ako sa prispôsobiť novým situáciám

·                   Ako pomáhať druhým

Program Zippyho kamaráti nehovorí deťom, čo majú robiť. Namiesto toho ich nabáda, aby prišli s vlastným riešením problémov. Deti sa učia vyberať riešenia, ktoré nielen pomôžu im, ale rešpektujú aj ostatných.

www.zippyhokamarati.sk