• Adaptačný program

Materskej školy

D Ú H A

Vyhláška 308/2009 §3, ods. 3

Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa  možno prijať dieťa  na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa  z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa.

Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže po dohode zákonného zástupcu s  riaditeľom školy (zástupkyňou pre MŠ) riadne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase.

Pri zníženej adaptačnej schopnosti môže riaditeľ (zástupkyňa  pre MŠ) po dohode so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky do materskej školy na dohodnutý čas.

Pre pokojný prechod dieťaťa z rodinného prostredia a plynulé zaradenie do MŠ je potrebné v materskej škole:

• vytvoriť pokojnú atmosféru,
      • získať si dôveru dieťaťa pozornosťou, trpezlivosťou  a uspokojením jeho potrieb a požiadaviek,
      • individuálnym prístupom uľahčiť vstup do nového prostredia,
      • úzko spolupracovať s rodičmi dieťaťa, v rozhovoroch získať informácie o osobitostiach  dieťaťa, jeho zdravotnom stave, čase a priebehu spánku, stravovaní  (aj vyplnením vstupného dotazníka),
      • dovoliť dieťaťu  doniesť si obľúbenú hračku, ktorá mu dáva citovú rovnováhu.

Prvá časť adaptácie:

Pri nástupe dieťaťa do MŠ triedna učiteľka oboznámi rodičov s postupom adaptácie na prostredie a kolektív, a dohodne najvhodnejší čas a spôsob príchodu do materskej školy. V adaptačnom pobyte umožníme rodičovi krátky pobyt s dieťaťom v zariadení.

Hlavne pri pobyte vonku sa dieťa oboznámi s prostredím, deťmi a učiteľkami, pričom sa zapája po dohovore s učiteľkou do činností detí.

Druhá časť adaptácie:

Postupne sa čas strávený v MŠ zvyšuje na dopoludnie a obed, dieťa postupne odpútavame od rodiča nenásilným spôsobom. Počas tohto obdobia sa dieťa zorientuje, oboznámi s kolektívom detí, denným režimom, kultúrno-hygienickými návykmi a pobytom vonku, získava návyky kolektívneho správania . Je treba v tomto období dieťa plne uspokojiť, venovať mu aj doma primeranú pozornosť, rešpektovať jeho potreby a túžby.

Ak dieťa dobre znáša prostredie MŠ, môže chodiť do zariadenia na celý deň.

Tretia časť adaptácie:

Dieťa zostáva v MŠ po celý deň, rodič sa však snaží prísť pre dieťa čo najskôr po odpočinku, aby dieťa nezostalo posledné...

Počas adaptácie je potrebná úzka spolupráca všetkých zamestnancov materskej školy a zákonných zástupcov.

Liptovský Mikuláš  25. 08. 2020

Vypracovala:  Mgr. Renáta Máliková, zástupkyňa RŠ pre MŠ