• Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a integrácia

• Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

• žiaci so zdravotným postihnutím - napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo autizmom
      • žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
      • žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia
      • žiaci s poruchou aktivity a pozornosti
      • žiaci s poruchami správania
      • žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
      • žiaci s nadaním

Čo znamená integrácia - začlenenie?

Znamená včlenenie, zaradenie znevýhodneného (hendikepovaného) žiaka do bežnej základnej školy. Môže sa uskutočniť až po špeciálno-pedagogickom a psychologickom vyšetrení v daných poradenských zariadeniach, kde na základe výsledkov odborníci navrhnú začlenenie. Rozhodnutie o prijatí žiaka, ako začleneného do základnej školy, vydáva riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a písomného vyjadrenia poradenského zariadenia. Následne sa s diagnózou a prognózou žiaka oboznámia všetci kompetentní vyučujúci. Úlohou triednych učiteľov a špeciálneho pedagóga je vypracovať pre deti Individuálny výchovno-vzdelávací program. Hodnotenie integrovaných žiakov je v súlade s Metodickými pokynmi, ktoré vydalo Ministerstvo školstva SR.