• 50. výročie - história školy

    •  

           História okoličianskeho školstva siaha hlboko do minulosti. Súčasnosť by ale bez minulosti neexistovala, a preto dovoľte krátky exkurz do čias dávno minulých.

          Najstaršie zmienky o školstve na katastrálnom území Okoličného sú spojené s pôsobením mníšskeho rádu františkánov. Ich príchod do Okoličného sa datuje okolo roku 1310. Františkáni sa živili vlastnou prácou a výťažkami zo žobrania. Ťažiskom ich aktivity bola kazateľská činnosť. Založili tu kláštornú školu a pravdepodobne aj špitál (nemocnicu). V kláštornej škole pripravovali na život šľachtických synov, vyučovali ich najmä latinčinu, ktorá bola dôležitá pri písaní úradných listov. Aj keď farská rímsko-katolícka škola v Okoličnom existovala zaiste už na začiatku 16. storočia, na protestantskú sa postupne premenila až na konci 16. storočia. Mala štedrých patrónov – zemanov Okoličániovcov. Za zakladateľa školy sa považuje Krištof Okoličáni. Škola sídlila najskôr v priestoroch opusteného kláštora po odchode františkánov a neskôr v tzv. Sedliakovskej kúrii, ktorá v tom čase patrila Okoličániovcom. Vychovávala synov šľachtických evanjelických rodín, ale i študentov bohatých meštianskych rodov. S jej históriou sa spomína aj meno Juraja Tranovského, ktorý bol priateľom rodu Okoličániovcov a jeho syn Samuel Tranovský istý čas pôsobil v tejto škole. Predpokladá sa, že i do tejto školy tak, ako do mnohých protestantských škôl v tom období prenikli pokrokové myšlienky a pedagogické postupy Jána Amosa Komenského. Škola zanikla okolo roku 1686. Školstvo sa opätovne spomína v historických análoch po opätovnom navrátení františkánov do kláštora. Napríklad v roku 1724 Matej Vankovič počas svojho pôsobenia v kláštore v Okoličnom založil teologické štúdium pre 6 klerikov, Gašpar Febery v roku 1732 počas svojho pôsobenia otvoril filozofické štúdium pre 6 študentov. Kláštorná škola počas svojej histórie bola neveľká. Spomína sa jednotriedka a od konca 60. rokov 19. storočia dvojtriedka. V roku 1904 bola ukončená rozsiahla rekonštrukcia kostola, rádovej budovy a školy po veľkých záplavách v roku 1813 a zemetrasení v roku 1834. Potrebám miestnej ľudovej školy dlhé roky slúžila jedna cela kláštora.

          V roku 1908 bývalá rímsko-katolícka škola v Okoličnom sa pretvorila na štátnu ľudovú školu s vyučovacím jazykom maďarským. Keďže priestory tejto školy pre potreby dvojtriedneho vyučovania nepostačovali, v roku 1914 bola v obci postavená nová škola za 14 000 korún. Skladala sa z dvoch učební, kabinetu, 4 izieb dvoch učiteľských bytov, predsiene, komory a pivnice. Priestory tejto školy slúžili pre potreby vyučovacieho procesu až do roku 1962 a neskôr pre potreby materskej školy. Škola začala fungovať až po prvej svetovej vojne a v roku 19l9 sa z nej stala štátna škola s dvoma triedami. Napr. v školskom roku 1922/23 ju navštevovalo 73 žiakov z Okoličného a Vitálišoviec. V prvej triede bolo 31 žiakov a v druhej triede 32 žiakov. Postupným nárastom počtu žiakov, si škola musela opäť prenajímať triedu v kláštore. Napr. v školskom roku 1937/38 v troch triedach školy bolo 138 žiakov. Od 1. 9. 1941 v Okoličnom vznikla Obecná ľudová škola, lebo cirkvi evanjelická a rímsko-katolícka sa nedohodli na vzniku cirkevnej školy.

           Po druhej svetovej vojne spoločenské zmeny sa dotýkali aj školstva a jeho štruktúry. Vtedajší Okresný národný výbor – odbor školstva a kultúry na základe požiadaviek rodičov žiakov z obcí Žiar, Smrečany, Vitálišovce, Veterná Poruba, Stošice, Závažná Poruba, Okoličné navštevujúcich I. ZDŠ v Liptovskom Mikuláši a rodičov žiakov obcí Konská, Liptovský Ondrej, Jakubovany a Beňadiková navštevujúcich Základnú školu v Liptovskom Jáne rozhodol o výstavbe strediskovej školy v Okoličnom. Stavba školy s dvomi pavilónmi „Gottwaldovského typu“ s rovnou strechou bola ukončená 1. 9. 1962.

          V roku 1983 pribudol pavilón telocvične a v roku 1985 pavilón učební pre I. stupeň, ŠKD, školskej jedálne so školskou kuchyňou a odbornými učebňami technickej výchovy. Postupom rokov sa dobudovával areál školy. Koncom 90-tých rokov sa za spolupráce s Mestom Liptovský Mikuláš vybudovalo asfaltové basketbalové ihrisko. V roku 2001 bola prestavaná uhoľná kotolňa na plynovú. V roku 2005 bolo vybudované futbalové mini ihrisko s umelou trávou ako učebná pomôcka pre žiakov futbalových tried v hodnote 1,5 milióna Sk a na financovaní sa rovným dielom podieľali: UEFA, SFZ, MŠ SR, mesto L. Mikuláš a Rodičovské združenie pri Základnej škole v Okoličnom. V roku 2007 v rámci projektu MŠ SR „Modernizácia športovísk škôl so športovými triedami“ bolo toto mini ihrisko oplotené a vybudovaná 80 m dlhá tartanová dráha v náklade 1,4 milióna Sk s 5% podielom mesta Liptovský Mikuláš. V roku 2006 bola opravená fasáda na pavilóne C z kapitálových výdavkov mesta v hodnote 1,5 milióna Sk. Poslednou väčšou investíciou bola rekonštrukcia WC v pavilóne A na náklad mesta vo výške 18 000 eur. V areáli pribudli aj drobné stavby vybudované sponzorsky deťmi vojakov NATO a to opičia dráha a altánok. Nevýhodnosť projektu v existujúcich podmienkach sa potvrdila. Výmena strešného plášťa na pavilónoch A, B sa realizovala dvakrát a na pavilóne C jedenkrát. Veterná smršť v roku 2000 si vyžiadala opravu strechy telocvične a demoláciu existujúcich pergol. Modernizačný dlh na budovách školy si vyžaduje výmenu okien, zateplenie budov, výmenu podláh, dokončenie rekonštrukcie WC. Tento stav sa podpisuje pod energetickú náročnosť prevádzky školy.

           Škola je nie len o budovách, ale predovšetkým o žiakoch, učiteľoch a ostatných zamestnancoch v nej. Za päťdesiat rokov svojej existencie školské prostredie okoličianskej školy ovplyvnilo 4 975 žiakov, ktorí ukončili v nej povinnú osemročnú alebo deväťročnú školskú dochádzku. V školskom roku 1962/1963 mala škola na I. stupni v I. - V. ročníku 304 žiakov a v VI.-IX. ročníku 422 žiakov. Spolu 726 žiakov. Priemerný úväzok učiteľa bol 29 hodín a vyučovalo sa v dvojsmernej prevádzke aj počas sobôt až do školského roku 1968/1969. Teplá voda v škole bola zavedená v roku 1969/1970. Dlhodobo mala škola problém zo školským stravovaním, keď školská jedáleň bola v kaštieli v školskej triede alebo vôbec nefungovala. Problémy sa vyriešili postavením pavilónu C. V roku 2005 bola zrušená školská jedáleň z dôvodu reorganizácie školského stravovania. V škole zostala len školská výdajná kuchyňa. V okolitých obciach, z ktorých navštevovali žiaci našu školu, do roku 1976 – 1978 existovali málotriedne školy z ročníkmi I. - IV., ktorí boli postupne pričleňovaní k našej škole. Veľký nárast počtu žiakov škola zaznamenala v súvislosti s výstavbou sídliska Podbreziny, keď historicky najvyšší počet žiakov škola dosiahla v školskom roku 1988/1989 a to 1177 v 36 triedach. Elokované triedy boli v obci Jakubovany a v škole sa učilo v dvojzmennej prevádzke.

           Ku kultúre školy od jej vzniku patrí pestrá záujmová činnosť a v nadväznosti na ňu a školskú prácu aj úspešná reprezentácia školy žiakmi na rôznych súťažiach. V 60. rokoch to bola napríklad pestrá činnosť divadelného krúžku, kde deti pod vedením vyučujúcich nacvičili divadelné hry Huncút Klinko, Princezná zo zlatou hviezdou, Smoliarka, Zázračný salaš, Šípková Ruženka. Úspešní boli žiaci v prírodovedných, matematických, výtvarných, recitačných a iných vedomostných súťažiach, olympiádach cudzích jazykov, v geografickej a dejepisnej olympiáde. Žiakom sa darilo aj v bežeckom lyžovaní, kde dosahovali celoštátne úspechy, k významným a úspešným športom na škole patrilo zjazdové lyžovanie, atletika, gymnastika, cezpoľný beh. Žiakom pod vedením vyučujúcich sa darilo a darí v súťažiach požiarnych hliadok, v streľbe zo vzduchovky, v branných súťažiach, dopravných súťažiach, v basketbale, vo volejbale a vo futbale. Výsledky v kolektívnych športoch sa dostavili hlavne po vytvorení podmienok vybudovaním telocvične a vonkajšieho športového areálu. Za všetky úspechy v športe v posledných rokoch hovorí pravidelné umiestnenie školy na prvom až treťom mieste v okresnej súťaží Športová škola roka. Rok po roku by sme mohli menovať úspešných žiakov v jednotlivých súťažiach. Koniec koncov ich mená sú zverejnené na webovom sídle školy. Za ich výsledkami je práca viac ako 210 pedagógov a zamestnancov, ktorí za toto obdobie pôsobili v škole. Vďaka ich práci a za spolupráce s rodičmi z okoličianskej základnej školy odišli mladí ľudia, ktorí sa dnes hrdia akademickými titulmi vo všetkých oblastiach, sú z nich úspešní vedeckí pracovníci, manažéri, učitelia, lekári, umelci, starostovia obcí, ale aj stavbári, strojári, elektrotechnici, pracovníci služieb a obchodu.

          Prví deviataci si už užívajú plody svojho života na starobnom dôchodku a prví prváci majú dnes 56 - 57 rokov. Poďakovanie a dnešná spomienka patrí všetkým pedagogickým zamestnancom, ktorí svojou každodennou prácou a životom vytvárali dobré meno školy. Veď „výchova je najväčší a najťažší problém, ktorý možno uložiť človeku“ ( I. Kant). A v posledných 20 – tich rokoch je to viac o výchove, ako o vzdelávaní. Poďakovanie patrí aj všetkým žiakom, ktorí nezabudli a nezabúdajú na svoju základnú školu, hrdo sa k nej hlásia a udržiavajú živé kontakty so svojimi učiteľmi. Poďakovanie patrí aj správnym zamestnancom, ktorí sa starali a starajú o teplo, čistotu a stravovanie. Čo zaželať 50 ročnej jubilantke? Priazeň osudu v podobe dostatočného počtu žiakov, dobré podmienky na rozvoj ich talentu v oblasti ducha i tela, dobrých a obetavých učiteľov, pre ktorých je toto povolanie poslaním. Nový šat budovám, ktoré už na diaľku prezrádzajú vek školy.   

      Slávnostná akadémia k 50. výročiu založenia školy 26. 6. 2012

            Náš začiatok:

          "Školský rok 1962/63 bol slávnostne zahájený 2. septembra 1962 odovzdaním školy do rúk riaditeľovi školy Miloslavovi Piovarčimu. Vyučovanie sa začalo 3. septembra delimitáciou žiakov z Liptovského Jána a Liptovského Mikuláša." Dnešnú podobu nadobudla škola v roku 1985 dostavbou telocvične a pavilónu C.

       

          Riaditelia školy:
      Miloslav Piovarči v r.1962-1972
      Ján Vadovický v r. 1972-1991
      Blažena Staroňová v r.1991-1993
      Mgr. Viera Lukáčová v r.1993-1996
      Mgr. Elena Lichardusová v r.1996-2002
      Mgr. Ľudmila Sedliaková v r.2002-2016
      PaedDr.  Zuzana Pavelicová v r. 2016 - 2021
      Mgr. Mária Ivanová od r. 2021

       

           Zástupcovia riaditeľa školy:
      Karol Mašura, Martin Jurčo, Jozef Moravčík, Irena Machajluková, Blažena Staroňová, Štefan Grešík, Ľubica Kováčiková, Mgr. Darina Kořínková, Mgr.Miroslav Vozárik, Mgr. Eva Majdeková, Mgr. Ľudmila Sedliaková, Mgr. Veronika Štefanovičová, PaedDr. Eva Holková, Mgr. Ivana Švachulová, Mgr. Jana Lachová.